Arıtma Sistemleri Otomasyonu
İçme Suyu Otomasyonu
Gübre, Dozajlama Otomasyonu
Bakliyat Otomasyonu
Un ve Yem Otomasyonu
Taş ve Krom Ocağı Otomasyonu
İklim - Havalandırma Otomasyonu
PLC Kontrol Sistemleri
Scada Uygulamaları
Yangın Otomasyonu
Güvenlik Otomasyonu
Bina Otomasyonu
Çiftlik Otomasyonu
Konveyor Bant Otomasyonu
Vinç Otomasyonu
Sera Otomasyonu
Orta Gerilim İşleri

Baliyat Eleme Sistemleri Otomasyonu

Bakliyat Sektöründe üretmiş olduğu otomasyon çözümleriyle sektöre damgasını vuran firmamız Otomasyon konusunda hedeflerini bir üst seviyeye taşımıştır. DARK Otomasyon olarak hafif tane makinelerinin PLC ve Otomasyon sistemlerini bünyemizde tasarlayıp, programlamaktayız.

Boylanmış ürünün içindeki içi delik, buruşuk, zayıf, köşeleri kırık, kısmen rengi bozuk olan taneleri ayırmak için kullanılır. DARK Otomasyon Hafiftane makinelerinde Temizlenmiş olan ürünün kalitesini daha ileri seviyeye taşımak için teknolojik otomasyon çözümleri sunar. DARK otomasyon ekibiyle hafiftane makenilerinde tüm bakliyat ürünlerinde, kimyon ve susamda çok etkili teknolojik otomasyon çözümleri üretmektedir. Hafiftane makenisi buğday - arpa tohumu üretiminde kesinlikle olması gereken bir makinedir. Tohumculuk üretiminde tohumun çimlenme oranını yükseltir. DARK otomasyon misyon olarak müşterilerinin memnuniyetini temel prensip edinerek hizmetlerini sürdürmektedir.

       


DARK Otomasyon Hafif tane ayırma makinesi (GRAVITY) adından da anlaşılacağı gibi boylanmış (kalibre edilmiş) kuru taneli Resim 2 tarım ürünleri içerisinden hafif, cılız, delikli, buruşuk, nemi azalarak rengi atmış olan tanelerin temizlenmesi için imal edilmiş bir makinedir. Bu makine tarım ürünlerinin ağırlığı, yüzey şekli, hava direncine karşı göstermiş olduğu dirence göre ayırım işlemini gerçekleştirir, bundan dolayı makineye bazı özellikler verilmiştir.


Makine tablası eğim derecesi arttırıldıkça (yukarı) zayıf ve cılız taneler aşağıya doğru kayacaktır, yani gelen ürünün temizleme kalitesi artacak anlamına gelir, eğim derecesi azaldıkça ise temiz ürün içerisine kötü ürün karışmaya başlayacaktır. Bu ayarlar ile beraber alt taraftaki 3 adet hava fanları ile de bu geriye gidecek olan ürüne yardım edilerek temizlenme sağlanmış olacaktır.

Bu işlemlerin çok çeşitli sayıda tarım ürünleri elemesinde yapıldığını düşünürsek makinenin otomasyon sistemli olması ve kayıt yapıp hafızaya alabilmesi ve hafızadaki bilgileri aynı şekilde hata yapmadan geri makineyi geri kullanacak operatöre büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Otomasyon panelinde toplam 32 adet değişik ürün için hafızaya kayıt etme özelliği vardır, yine kullanıcıya kolaylık olması bakımından bunlara ürün isimleri verilmiştir. (Nohut, mercimek, fasulye vs...)

Sistemin Avantajları:
Makinede mevcut bulunan DARK Otomasyon sistemi sayesinde insan faktöründen kaynaklanan hatalar en aza indirgenmiş ve tamamen otomasyon kontrolü ile tüm işlemler hassas olarak gerçekleştirilmiştir.

Makine güvenlik kontrolleri sayesinde titreşimden meydana gelen kırılmalar önlenmiştir. Otomatik gergi sistemi sayesinde makine titreşim halinde çalışır iken sürekli devrede kalarak güvenliği sağlar. Ayar yapılması gereken durumlarda ise titreşimi otomatik olarak düşürür, gergiyi açar ve ayarların yapılmasına imkan verir.

Bu sistem sayesinde makinanın daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması sağlanmıştır. Otomasyon Paneli dokunmatik ekran sayesinde ise tabla ayarlarının en hassas düzeyde yapılması mümkündür


Taş Ayırma Makinası, boyutları aynı olan fakat özgül ağırlıkları değişik olan taşların/yabancı maddelerin tohumdan ayırt edilmesi için kullanılır.
Ön ve Hassas Temizliği yapılmış, en iyi sonuç için boylanmış olan kuru taneli tahıl ve baklagillerin yani tohumların içindeki taş, yabancı tohum, *toprak, cam vb. tohumdan ağır tanelerin ayır edilmesi için kullanılır. Tüm tahıl ve bakliyat ürünlerinde, çekirdek, kimyon ve susamda etkilidir. Yüksek vakum özelliği sayesinde hafif çöp ve toz alma özelliğine sahiptir.

Makinenin Çalışma Prensibi:
Posta elevatoru yardımı ile bekletme silosuna alınan ürün buradan vibro iletici yardımı ile ana makineye dökülür. Eksantrik sistemi ile yaratılan titreşim ve alttan yapılan hava etkisiyle tohumlar taş ve kendisinden ağır yabancı maddelerden ayırt edilmesi sağlanır. Temizlenen ürünün çuvallanması için çuvallama oluğu mevcuttur.

PLC Model Taş Ayırma Makinesi Otomasyon Sistemlerinin Avantajları
• Makinenin Eksantrik sisteminin Hız kontrol cihazlı olması, hassas ayar yapabilme olanağı sağlamaktadır.
• Makinenin altından verilen Hava akımını yaratan motorların Hız kontrol cihazlı olması özellikle ince ürünlerde hassas ayar yapabilme olanağı sağlamaktadır.
• Dokunmatik Ekran ile Kolay Ayar.
• Tabla ayarı motorlu ve sensörlü.
• Zor ürünlerde ‘Akıllı tabla boşaltma’ periyodik zaman aralıkları ile tabla boşaltama ayarı
• Çalışma sırasında ayar yapma imkânı.
• Ürün bazında işleme ayarlarını hafızaya alabilme.
• 30 adet ürün ayarı hafızaya alabilme.
• Hafızada kayıtlı ayarların istenildiğinde tekrar kullanıla bilmesi.
• Dokunmatik ekran ile kullanım kolaylığı.
• Hassas mekanizma ile doğru eleme işlemi.
• Güvenlik ayarları sayesinde uzun ömürlü kullanım.
• Gelişmiş ayarlar ile üstün temizleme teknolojisi.
• Enerji tasarrufu.
• Scada sistemine adapte edilebilme.
• Otomatik Tabla boşaltma fabrika ayarlı.
• Hız Kontroller sayesinde enerji tasarrufu.
• Operatör için kolay ayar yapabilme ve maximum analiz.
• Hata raporu cetvelli.
• Scada otomasyon sistemine entegre edilebilme
• Makine Animasyonu göstergeli.
• Kullanıcı dostu PLC menülü.

DARK Otomasyon olarak Çuvallama kantarlarının PLC ve Otomasyon sistemlerini bünyemizde tasarlayıp, programlamaktayız.


Makine 5 kg, 10 kg, 25 kg, 50 kg’lık hazır çuvallara yada poşetlere otomatik ve hassas dolum yapmak için kullanılır. Çuvallar makineye standart olarak insan eli verilmektedir. Opsiyonel olarak otomatik besleme sistemi yapılabilmektedir. Makinenin temel görevi hazır olan bu poşetlere hatasız ve hassas dolum yaparak iş gücünü azaltmaktır.


DARK Otomasyon kimya, çimento, gıda, deterjan, petrokimya ve yem sektörlerinde çeşitli otomasyon ve tartı sistemlerini gerçekleştirerek, Türk sanayine hizmet vermektedir. DARK Otomasyon SCADA ile fabrika otomasyonu yapmaktadır.

DARK Otomasyon bir çok sektörde çeşitli otomasyon ve tartı sistemlerini başarı ile gerçekleştirmiştir. DARK Otomasyon mühendislik hizmetleri, proje tasarım, yazılım, mekanik, elektrik, elektronik sistemleri, anahtar teslimi projeleri; konusunda uzman mühendis, teknisyen, mekanik ve yazılım ekibi ile ileri teknoloji ürünü programlar ve ekipman kullanarak başarıyla gerçekleştirmektedir.
 

 

DARK OTOMASYON VE ELEKTRİK SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ.
Çay Mahallesi Cumhuriyet Bulv. No:69/A 33260 Akdeniz / MERSİN
Yazılım Sorumlusu Fahrettin KAYA: 0.537 794 89 85
Firma  Yetkilisi  Muhammed KAYA: 0.507 176 30 36
İş Tel.: (+90) 324 221 21 47 
E-Mail: info@darkotomasyon.com - darkotomasyon@gmail.com
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin